Џет-Сет
29. August 2019 - 12:34

Загина најбрзата жена во светот

ТВ водителката и најбрзата жена на четири тркала, Американката, Џеси Комбс (36), загина во пустината Алворд, во американската сојузна држава Орегон, додека се обидувала да го надмине сопствениот брзински рекорд.

Комбс во октомври 2013 стана најбрзата жена на четири тркала на светот постигнувајќи брзина од 631 километар на час, возејќи автомобил на млазен погон.

Детали за несреќата сѐ уште не се познати.