Свет
15. April 2024 - 8:56

Зеленски: На Израел му помогнаа, ние со месеци чекаме помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го осуди нападот на Иран врз Израел со беспилотни летала и проектили и посочи дека на неговата земја и е потребна помош од сојузниците за да се одбрани од заканите од воздух, исто како што тоа го направи Израел.

„Активностите на Иран го загрозуваат целиот регион и светот, исто како што акциите на Русија се закануваат со проширување на конфликтот. Соработката меѓу двата режима во ширењето на теророт мора да биде дочекана со решителен одговор од светот“, објави Зеленски на платформата „Х“.

Зборувајќи подоцна во своето ноќно видео обраќање, украинскиот претседател рече дека светот видел дека „Израел не е сам во својата одбрана, туку дека заканите на небото, исто така, ги уништуваат неговите сојузници“.

„Украина со месеци чекаше витален пакет за поддршка и гласање во американскиот Конгрес, а довербата на терористите расте секој ден“, додаде тој. Зеленски со месеци ги повикува западните сојузници, особено Соединетите Држави, да покажат „политичка волја“ и да и обезбедат на Украина воздушна одбрана и оружје што и е потребно.