Свет
2. December 2022 - 8:04

Во војната со Русија досега загинале од 10.000 до 13.000 украински војници

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу 10.000 и 13.000 војници во војната против Русија, изјави денеска за украинската телевизија Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Бројките се прва проценка на бројот на загинати од крајот на август, кога главниот командант на вооружените сили на Украина соопшти дека загинале речиси 9.000 украински војници.

– Имаме официјални податоци од генералштабот, официјални бројки од високата команда и според нив имаме меѓу 10.000 и 12.500 до 13.000 убиени, изјави Подољак за Канал 24.

Отворено зборуваме за бројот на жртви, додаде тој, истакнувајќи дека ранетите војници се повеќе од загинатите. Во вчерашното видео интервју, советникот на Зеленски, Олексиј Арестович, рече дека загинатите од руска страна се околу седумпати повеќе од оние на украинската страна.

Минатиот месец, највисокиот американски генерал рече дека руските вооружени сили предизвикале повеќе од 100.000 жртви (вкупно убиени и ранети) во Украина и сугерираше дека сличен е и бројот на загубите нанесени од вооружените сили на Киев.