Тенис
10. July 2015 - 16:38

Вимблдон: Ѓоковиќ прв финалист

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на Вимблдон откако во полуфиналето го совлада Ришар Гаске со 3-0 во сетови (7:6 (7:2), 6:4 и 6:4). Ова за Ѓоковиќ ќе биде четврто финале на Вимблдон во последните пет години и има две победи во 2011 и 2014 година.

Против денешниот ривал гаске тој само ја потврди фаворитската улога и сега во меѓусебниот скор резултатот е 12:1 за Ѓоковиќ.
Во второто полуфинале ќе играат Енди Мареј и Рожер Федерер (12:11 во победи за Федерер).