Свет
26. May 2024 - 12:49

Украина: Уништени 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 12 проектили и 31 дрон лансирани од Русија за време на серијата руски воздушни напади во текот на ноќта.

Нема информации што се случило со двата руски хиперсонични ракети „Кинжал“. Украинските власти се уште не соопштуваат детали каде биле насочени ракетите.

Воздухопловните сили соопштија дека проектили и беспилотни летала биле соборени над делови од јужна, централна, западна и северна Украина.