Свет
24. May 2022 - 18:05

Руската армија зазела уште еден град во Доњецк

Руските сили ја презедоа контролата врз градот Свитлодарск во областа Бахмут во Доњецк.

Руската армија рано утринава влегла во градот, изјави за украинското радио шефот на локалната воена управа Сергеј Гошко.

– Ја закачија својата крпа на управната зграда, изјави Гошко мислејќи на руското знаме.

Свитлодарск пред војната имал 11.000 жители.