Свет
22. January 2016 - 21:38

Продолжуваат протестите во Кишињев

Неколку илјади лица протестираа денеска, трет ден по ред, во главниот град на Молдавија, Кишињев, со барање за предвремени избори и против корупцијата во земјата, јави ТАСС.

Учесниците во протестите, чиј број според различни извори изнесува меѓу три илјади и 20 илјади лица, ја опколиле зградата на Националната телевизија, која е обезбедувана од полицијата.

Демонстрантите ја обвинуваат државната телевизија дека еднострано ги застапува само интересите на Владата. 

Инцијатори на протестите се две проруски партии, Партијата на социјалистите на Молдавија и Нашата партија. Кон нив се приклучи и граѓанското движење „Достоинство и вистина“, кое се бори за поголема транспарентност и одговорност на власта. Претставници на демонстрантите влегоа во зградата на телевизијата и по преговорите им беше ветено директно обраќање до јавноста.

Демонстрантите во средата упаднаа во зградата на Парламентот, откако пратениците ја избраа новата проевропска Влада, предводена од премиерот Павел Филип.