Џет-Сет
19. October 2017 - 10:38

Почина познатиот актер кој остави неизбежна трага во серијата Игра на Тронови

Актерот Рој Дотрис, кој публиката ширум светот го памети по улогата во серијата „Game of Thrones“, но и по улогите во бројни серии и филмови, почина во својот дом во 94-тата година од животот.

Во последните моменти со него биле ќерките Карен, Мишел и Ивет, седумте внуци и едниот правнук. Неговата сопруга Кеј Дотрис починала во 2007-та година.

Пред да стане актер, Рој служел во кралското воздухопловство и го преживеал логорот на воени заробеници во Германија. Потоа, тој работел на радио, во театар, на телевизија и филм. Добитник е на наградите за најдобар актер – Tony и BAFTA.