Џет-Сет
27. October 2016 - 11:22

Почина познатиот актер

Актерот Мајкл Маси почина вчера на 61 година, пренесуваат американските медиуми.
 
Засега се уште не е позната причината за смртта, а голем број актери со кои тој соработувал изразуваат сочувство преку социјалните мрежи.
 
По трагедијата која му се случи на еден сет и повлекувањето од јавноста се врати на сцената и оствари бројни улоги како двете во „Спајдрмен“, во сериите „Досие Икс“, „Алијас“,„Доктор Хаус“.
 
Маси во 1993 година случајно на сет го застрела својот колега Брендон Ли. За време на снимањето на сцена во која Мајкл требало да го застрела Брендон, по грешка на тимот задолжен за реквизити се нашол вистински куршум во пиштолот. Имено, истиот пиштол бил користен претходниот ден кога требало да биде наполнет со вистински куршуми, па еден од нив останал во цевката.
 
Брендон, кој инаку му беше син на познатиот Брус Ли, итно бил пренесен во болница каде починал на 31 март 1993 година на 28 години.