Македонија
28. May 2024 - 9:58

Најстудено утрово во Лазарополе

Утрово најниска температура од 3 степени Целзиусови е измерена во Лазарополе. Следат Берово со 4 степени, 6 во Маврови Анови, 7 Битола, Крива Паланка, Попова Шапка, 8 во Тетово, Охрид и Претор, 9 во Скопје кај Петровец, Струмица, Прилеп и во Крушево, 10 во Дебар, Куманово, Штип, Велес, Демир Капија, 11 во Скопје кај Зајчев Рид, Виница, Кавадарци и Гевгелија и 13 степени во Дојран.

Најмногу наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот утрово има во Дебар - 4 л/м2, 3 л/м2 во Лазарополе и  во Маврови Анови 1 л/м2, посочуваат од УХМР со забелешка дека дадените вредности за количината на врнежи се измерени на дождомерните места. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената.

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност. Попладне, особено во западните и крајните источни делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови за појава на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе достигне 26 степени.