Балкан
28. March 2023 - 12:24

На 21 мај парламентарни избори во Грција

Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 21 мај 2023 година, соопшти претпладнево грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на денешната владина седница

Нова демократија победи на изборите на 7 јули 2019 година, парламентарните избори за нешто помалку од два месеци се регуларни, а Мицотакис континуирано го изразуваше ставот дека ќе го исцрпи четиригодишниот мандат.