Балкан
5. July 2022 - 11:45

Мицотакис пред ЕП: Не смее да се заборави на предизвикот на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Грчкиот премиер Кирjакос Мицотакис при обраќањето пред европратениците во Стразбур, нагласи дека меѓу предизвиците кои стојат пред Европската Унија е и проширувањето кон земјите од Западен Балкан, јави дописникот на МИА.

-Ние не треба да заборавиме на ова проширување. Ова проширување Грција го поддржува и ние сакаме земјите од Запaден Балкан се најдат во Европската Унија, рече грчкиот премиер.