Фудбал
3. May 2017 - 8:34

ЛШ: Хет-трик за Кристијано Роналдо против Атлетико

Кристијано Роналдо со хет-трик му донесе голема победа на Реал од 3:0 во дуелот против градскиот ривал Атлетико во првото полуфинале од Лигата на шампионите. Првиот гол Роналдо го постигна во 10. минута, по уфрлувањето на Касемиро.
 
Во второто полувреме Реал рутинирано ја контролираше играта и преку контра напади го загрозуваше голот на Атлетико.
 
Роналдо во 73. минута зголеми на 2:0, а на четири минути пред крајот (86) ги постави конечните 3:0 за „кралскиот клуб“.
 
Реванш дуелот мадридските ривали ќе го играат следната среда (10 мај).
 
Вечерва од 20:45 часот, својот прв полуфинален дуел ќе го играат Монако и Јувентус.