Свет
21. February 2024 - 8:22

Израел продолжува со бомбардирање на Газа додека САД стави вето на резолуцијата на ОН за примирје

Израел продолжи со бомбардирање на Газа, додека Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН каде се бараше прекин на огнот во палестинската територија.

Глобалните сили кои се обидуваат да најдат начин за излез од спиралната криза досега не успеаја, а напорите за посредување досега не успеаја да обезбедат примирје за запирање на борбите.

Агенцијата за храна на ОН вчера соопшти дека мора да ги запре очајно потребните испораки на северот од територијата откако таму се соочи со „целосен хаос и насилство“, одлука која Хамас ја осуди.

Светската програма за храна само што ги продолжи испораките во неделата, но објави дека нејзиниот конвој бил пречекан со пукотници, насилство и грабежи, додека возач на камион бил претепан.

„Шокирани сме поради таа одлука на Светската програма за храна да ја прекине испораката на помош во храна во северниот дел на Газа, што значи смртна казна и смрт за три четвртини од милион луѓе“, соопшти во доцна синоќа владината канцеларија за медиуми на Хамас.

Повикувајќи ја агенцијата „веднаш да ја повлече својата катастрофална одлука“, додаваат дека „ние ги сметаме за одговорни Обединетите нации и меѓународната заедница“.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, Газа е западната во криза со храна, со строго ограничена надворешна помош.

ОН постојано алармираа за страшната хуманитарна ситуација во Газа, предупредувајќи дека недостигот на храна може да доведе до „експлозија“ на смртни случаи на деца.

Повеќе од четири месеци немилосрдни борби срамнија со земја во голем дел од крајбрежната територија, туркајќи 2,2 милиони луѓе на работ на глад и раселени три четвртини од населението, според проценките на ОН.

Во Њујорк, САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН подготвена од Алжир, која бараше итен хуманитарен прекин на огнот и „безусловно“ ослободување на сите заложници киднапирани во нападите на 7 октомври.

Линда Томас-Гринфилд, амбасадорката на Вашингтон во ОН, го нарече гласањето „пожелно и неодговорно“, бидејќи може да ги доведе во опасност преговорите за ослободување на заложниците во Газа.

Ветото предизвика критики од земјите како Кина, Русија, Саудиска Арабија, па дури и блиските сојузници на САД, Франција и Словенија.

Хамас рече дека американското вето е еднакво на „зелено светло за окупацијата да изврши повеќе масакри“.

Како што гласаа светските сили, израелските напади ја нападнаа Газа утрово додека беснеат борби на теренот, при што загинаа 103 лица, според Министерството за здравство на територијата управувано од Хамас.

Сведоците пријавија силен пожар во областите околу Газа, вклучително и јужниот дел на главниот град на територијата Кан Јунис и Рафа во близина на границата со Египет, каде што околу 1,4 милиони раселени Палестинци побараа засолниште.

Рафа, последниот град во Газа кој се соочи со копнена инвазија од страна на израелските копнени трупи, е исто така главната влезна точка за очајно потребните средства за помош преку Египет.

Катар, кој одигра клучна улога во напорите за посредување меѓу Хамас и Израел, вчера рече дека лековите испратени во Газа според договорот за кој заеднички преговараше Франција стигнале до заложниците кои ги држеле милитантите, во замена за пратка хуманитарна помош.

Но, генерално, преговарачките напори не успеаја да обезбедат долгорочно примирје и и покрај меѓународниот притисок, Израел инсистираше на тоа дека копнената операција во Рафа е од суштинско значење за уништување на Хамас.

Војната започна кога Хамас го започна својот невиден напад на 7 октомври, кој резултираше со смрт на околу 1. 160 луѓе во Израел, главно цивили.

Милитантите на Хамас, исто така, задржаа околу 250 заложници – од кои 130 остануваат во Газа, вклучувајќи 30 се претпоставува дека се мртви, според Израел.

Во израелската одмаздничка кампања загинаа најмалку 29. 195 луѓе, претежно жени и деца, според најновите податоци на Министерството за здравство на територијата.

Водачите на глобалните хуманитарни групи рекоа дека копнената офанзива може да го претвори Рафа во „гробишта“, предупредувајќи на „навистина незамисливите“ последици од напад од целосен обем.

Израел рече дека доколку сите заложници не бидат ослободени до почетокот на Рамазан на 10 или 11 март, тој ќе продолжи со својата офанзива за време на светиот муслимански месец, вклучително и во Рафа.

Брет Мекгурк, координаторот на Белата куќа за Блискиот Исток и Северна Африка се очекува денеска да приотигне во Египет, а потоа в четврток да замине за Израел за да го унапреди договорот за заложници.

Мекгурк, исто така, ќе ја повтори загриженоста на американскиот претседател Џо Бајден за израелската операција во Рафа, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби.

Шефот на Хамас Исмаил Ханија веќе е во Каиро на разговори, неколку дена откако посредниците предупредија дека изгледите за примирје се намалени и покрај состаноците и со израелските и со преговарачите на Хамас минатата недела.