Тенис
12. July 2015 - 18:49

Ѓоковиќ победник на Вимблдон

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон откако со 3-1 го совлада во реприза на ланското финале Роже Федерер и со тоа по третпат е најдобар на најпрестижниот светски турнир. 

Ѓоковиќ го освои првиот сет во тај-брејк а вториот го изгуби исто така  во тај-брејк откако дозволи по водство од 6-3 противникот да направи пресврт. 
Во следните два сета Србинот доминираше и дојде до посакуваниот успех.