Свет
3. February 2023 - 10:54

Германија: Воз прегази дете

Товарен воз удри две деца во западна Германија, при што едното почина на лице место, а другото е тешко повредено.

Според информациите, загинатото дете е десетгодишно момче, а повреденото има девет години. Несреќата се случила во Реклингхаузен, во областа Рур.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, возот ги влечел момчињата неколку стотици метри.

На повреденото момче му е извршена операција и неговиот живот повеќе не е во животна опасност.

Се истражуваат причините за несреќата.