Ф1
12. December 2020 - 20:43

Ф-1: Ферстапен ќе стартува прв во Абу Даби

Пол позиција на пилотот на Ред Бул Макс Ферстепен на 
утрешната трка за Големата награда на Абу Даби.
Германецот  возеше одлично во квалификациите и се пласира пред фаворитите од мерцедес Валтери Ботас и Луис Хамилтон. 
Ова е прва пол позиција за Ферстапен а со добри резултати можат да се пофалат и Норис и Албон кои ќе стартуваат зад водечката тројка. 
 
Мауро Кавиезел од Швајцарија е победник на денешниот  супевелеслаломот од светскиот куп кој се беше на програмата  во Вал Дизер со што всушност беше отворена новата сезона во оваа дисциплина . Втор со десет стотинки заостанување беше норвежанецот Адриан Смисет Сејерсет, додека пак трет заврши Кристијан Валдер од Австрија.