5. October 2020 - 9:58

Без победник на Камп Ноу

Барселона и Севилја одиграа 1:1 на „Ноу Камп“ во дуел на две екипи кои имаа две победи во првите два меча од новата сезона во Ла лига.

Севилја прва дојде во водство уште во осмата минута, кога Лук де Јонг се најде на вистинското место по еден корнер, за да ја искористи несигурната реакција на Нето да донесе водство на тимот на Хулен Лопетеги.

Одговорот стигна експресно – Лео Меси даде совршена топка за Жорди Алба, кој го пронајде Филипе Кутињо за израмнување во 10-тата минута, по што двата тима имаа повеќе шанси до крајот на првото полувреме, но не успеаја да постигнат гол.

Во второто полувреме, Севилја ја имаше најизгледната шанса, кога во 63. Роналд Араухо по една несмасна реакција во сопствениот шестнаесетник ја погоди пречката, но во 81. минута Барса врати преку убава шанса на Лео Меси со шут од 20-тина метри кој голманот Буну ја исфрли во корнер.