Бизнис
5. March 2018 - 14:25

Анѓушев: Наскоро решение за Еурокомпозит

Владата во наредните пет до шест месеци квалитетно ќе го реши проблемот на вработентите во прилепскиот загубар Еурокомпозит, а во меѓувреме тие ќе ги земаат платите во месеците во кои ќе работат, порача денеска вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев.

- Проблемот со Еурокомпозит се провлекува последните 15 години и не се создаде сега. Вработените немаат земено плата со години наназад и никој претходно не се обидел квалитетно да го реши нивниот проблем. Како Влада имаме донесено одлука Еврокомпозит да стане добро и здраво прептријатие и ќе ги разгледаме сите можности како да стигнеме до тоа, посочи Анѓушев во одговор на прашање по денешната работна средба со претставници на компаниите-членки на Стопанската комора на Македонија на која присуствуваше и министерот за економија Крешник Бектеши.

Вработените од Еурокомпозит побара од Владата и вицепремиерот Анѓушев да го исполнат ветувањето што им го дале и да им ги исплатат двете заостанати плати во спротивно најавија дека ќе кампуваат пред Владата се додека не биде исполнето нивното барање.