Македонија
4. February 2021 - 15:46

373 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, оздравени се 638 пациенти – починати се 7 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 161, Кавадарци – 34, Охрид – 23, Тетово и Прилеп – по 15, Струга - 14, Куманово – 12, Гевгелија – 11, Гостивар и Делчево – по 9, Велес и Кочани – по 7, Струмица и Неготино – по 6, Битола, Берово, Кичево и Виница – по 5,  Штип и Радовиш – по 4, Крушево – 3, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2, Свети Николе, Богданци, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Регистрирани се 638 оздравени пациенти од:

Скопје – 328, Куманово – 44, Велес – 41, Тетово – 37, Струмица 31, Гостивар - 20, Кавадарци – 18, Штип – 14, Прилеп, Кочани и Битола –  по 12, Гевгелија и Дебар – по 11, Охрид – 8, Кичево – 7, Делчево и Неготино – по 5, Радовиш – 4, Берово, Свети Николе и Валандово – по 3, Струга, Кратово и Богданци – по 2, Виница, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје (72г и 84г) и по еден смртен случај е регистриран од Тетово (73г), Велес (48г), Охрид (65г), Кичево (65г) и Дебар (80г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Направените 2107 теста се преку: ИЈЗ-445, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-197, Биотек-142, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина-164, лабораторија Лаор–144, МАНУ-101, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, ГАК-0, Синлаб-33, Ремедика-22, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 593, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 463.957 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40977, активни 3802

• Куманово 5245, активни 311

• Тетово 5162, активни 292

• Прилеп 4596, активни 145

• Гостивар 3645, активни 185

• Штип 3517, активни 94

• Битола 3243, активни 134

• Велес 3.155, активни 247

• Охрид 2871, активни 411

• Кавадарци 2705, активни 379

• Струмица 2553, активни 220

• Струга 2252, активни 192

• Кочани 1741, активни 61

• Кичево 1729, активни 116

• Свети Николе 1085, активни 34

• Гевгелија 1022, активни 109

• Неготино 982, активни 86

• Дебар 768, активни 78

• Ресен 746, активни 92

• Крива Паланка 733, активни 39

• Радовиш 722, активни 51

• Делчево 651, активни 204

• Берово 602, активни 38

• Пробиштип 510, активни 28

• Виница 498, активни 31

• Валандово 325, активни 6

• Македонски Брод 246, активни 11

• Демир Хисар 247, активни 7

• Кратово 235, активни 24

• Богданци 226, активни 17

• Крушево 215, активни 32

• Демир Капија 220, активни 49

• Македонска Каменица 191, активни 17

• Пехчево 183, активни 9

• Дојран 85, активни 7