Свет
19. April 2021 - 14:06

Завршни зборови на судењето за убиството на Џорџ Флојд

На судењето за убиството на Џорџ Флојд, за кое е обвинет полицаецот Дерек Шовин, денеска ќе почне изнесувањето завршни зборови, по што поротата ќе се повлече и ќе одлучи дали Шовин е виновен за обвиненијата против него, пренесува Гласот на Америка.

Обвинителството и порача на поротата дека, иако одлучува за судбината на еден човек, оваа пресуда ќе се одрази многу пошироко и претставува слика за тоа како полицијата во Америка ги третира црнците.

За време на приведувањето, Дерек Шовин го држеше коленото на вратот на Џорџ Флојд повеќе од девет минути. Флојд беше уапсен затоа што се обидел да купи цигари со фалсификувана банкнота од 20 долари. Еден од минувачите го снимил Флојд како лежи на земја и моли за милост пред да почине, а тоа видео ги скандализираше луѓето ширум светот. Лицето на Флојд стана симбол на најголемите протести против расизмот во САД во последните децении.