Македонија
27. November 2020 - 10:17

Заев сведочи за упадот во Собранието од 27 април

Премиерот Зоран Заев денеска сведочи во предметот за наводните организатори на собраниските настани од 27 Април.

Тој е повикан да сведочи по барање на обвинетиот Трајко Вељановски.

Во овој предмет ообвинети се уште ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

 

Зоран Јаневски