Македонија
1. јуни 2017 - 13:35

Заев ја презеде премиерската функција

Новиот премиер Зоран Заев денеска во Владата на Република Македонија ја презеде функцијата од  Емил Димитриев. 

Заев беше придружуван од неколку членови од новиот владин кабинет. 

Претходно, членовите на Владата на Република Македонија беа примени од претседателот Ѓорге Иванов.

Новата Влада беше избрана во Собранието на Република Македонија ноќеска пред полноќ со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“

Владиниот кабинет има 25 министри. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за министер за образование и наука, Горан Сугаревски за министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски за министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Мила Царовска за министер за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски за министер за информатичко општество и администрација, Садула Дураку за министер за животна средина и просторно планирање, Крешник Бектеши за министер за економија, Билен Саљији за министер за правда, за министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, за министер за здравство Арбен Таравари и Роберт Алаѓозовски за министер за култура.

Кочо Анѓушев е избран за министер без ресор, кој како што е најавено ќе биде вицепремиер за економски прашања. Бујар Османи исто така е избран за министер без ресор но ќе биде вицепремиер за евроинтеграции, како и Хазби Лика, кој според најавите ќе биде вицепремиер за политички систем и односи меѓу заедниците. 

За министри без ресор се избрани и Едмонд Адеми, Роберт Поповски, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зоран Шапуриќ и Зорица Апостоловска.

Во текот на денот се вршат примопредавања на функциите во повеќе министерства.