Балкан
14. March 2016 - 15:57

Вториот извршител на нападот во Анкара е турски државјанин поврзан со ПКК

Вториот осомничен извршител на бомбашкиот напад извршен вчера во Анкара, во кој загинаа 37 лица е маж, турски државјанин, поврзан со Курдската работничка партија (ПКК), изјави денеска извор од силите за безбедност.

Досега никој не ја презел одговорноста за нападот.

Владата соопшти дека ќе идентификува кој стои зад нападот, откако ќе заврши истрагата. 

Извори од силите за безбедност претходно соопштија дека вториот осомничен е жена, која се приклучила кон ПКК пред неколку години.