Свет
22. February 2024 - 8:57

Вооружен инцидент во Западен Брег

Едно лице загина, а осуммина се повредени утрово откако вооружена група отвори оган од автоматско оружје во близина на еврејска населба во окупираниот Западен Брег.

Според полицијата тројца палестински терористи пукале врз Израелци во возила кои се движеле кон Ерусалим, во близина на контролен пункт.

Двајца од напаѓачите биле убиени од припадниците на израелските безбедносни сили, а третиот побегнал, но бил елиминиран во полициска потера.