Loading Video...
Ф1
28. August 2021 - 17:49

Верстапен ќе започне од првата позиција на белгистото Гранд-при

Макс Верстепен ќе ја има првата стартна позиција на утрешнатра 12-та трка во Формула 1 шампионатот што ќе се возаи за големата награда на Белгија. 
 
Возачот на Ред Бул, најдобро се снајде во тешките услови н а патеката „Спа Франкоршамп“ па до својата шеста освосезонска пол-позиција, стигна пред Џорџ Расел од Вилијамс кој ќе го пополни првиот стартен  ред. 
 
Од вториот трката ќе ја зпочнат шампионот и актуелен лидер во Генералниот поредок Луси Хамилтон и Даниел Рикиардо до Мекларен. 
 
Во пресрет на белгиското гранд-при Хамилтон има само седум бодови повеќе од Верстапен, а делаку зад нив се останатите возачи.