Свет
15. August 2022 - 15:10

Украинската армија го уништи седиштето на Вагнер во Луганск

Рускиот новинар Јуриј Котенок на Телеграм објави дека украинската армија го уништила седиштето на руската приватна паравоена организација Вагнер во Поспана.

Тој тврди дека седиштето на Вагнер во Луганск е погодено со ракетниот систем ХИМАРС.

Во нападот наводно е убиен и Јевгениј Пригожин, еден од клучните луѓе на Вагнер, познат како готвачот на Путин. Но, за тоа нема потврда од независни извори.