Балкан
21. February 2024 - 12:00

Уапсени четири лица за употреба на експлозивни направи на протестот во Тирана

Четири лица се уапсени во Тирана, откако на синоќешниот протест на опозицијата извршија насилни акции, фрлајќи пиротехнички средства, димни бомби и молотови коктели кон вработените во полицијата и кон објектот на владата.

Според полицијата, под истрага се и уште шест други лица а на местото на настанот и при физички проверки полицијата запленила поголем број разновидни пиротехнички и запалливни средства

-Истражните структури на локалната полициска управа Тирана, под раководство на Обвинителството, продолжуваат со работа за откривање и приведување други лица инволвирани во незаконски дејствија на синоќешниот протест, а материјалите се предадени на Обвинителството, односно Основниот суд на Тирана.

На синоќешниот протест на опозицијата, предводена од крилото на Сали Бериша „Обнова на ДП“, на кој учествуваа илјадници граѓани од сите делови на земјата, владата и премиерот Еди Рама беа обвинети за корупција и криминал а на Рама му порачаа да си замине што побргу.

По виртуелното обраќање на Бериша, кој е во домашен притвор, поради обвиение за корупција, толпата почна да фрла запалливи средства кон објектот на владата, ја урнаа заштитната ограда пред полицискот кордон, но не успеаја да го пробијат, бидејќи веднаш беше зголемен бројот на полициските службеници.