Фудбал
21. March 2018 - 21:57

У17: Македонија убедливо поразена од Ирска

Фудбалската репрезентација на Македонија за играчи до 17 години беше убедливо поразана од селекцијата на Ирска со 3:0 на стартот од квалификацискиот турнир за ЕП 2018 кој се игра во Полска. Ирците ги постигнаа головите во второто полувреме од натпреварот.
 
Резултатот беше отворен во 57-та минута од пенал, кој го реализираше Ајда. Само пет минути подоцна Бренан реализираше за 2:0, а точка на натпреварот стави Рајт во 69-тата минута од мечот.
 
Најдобрите две селекции од овие елитни квалификации ќе обезбедат пласман на ЕП во Англија, а Македонија по овој убедлив пораз за да остане во игра за успех ќе мора да запише победа против фаворитот Полска и против Грузија.
 
Грузија и Полска денеска одиграа нерешено 2:2 во вториот меч од групата. Па така Ирска е прва со 3 бода, Полска и Грузија имаат по еден, а Македонија е без бодови.
 
Младите фудбалери на Македонија следниот меч го играат во сабота со Полска од 17.30 часот.