Балкан
24. March 2016 - 14:56

Турски војник убиен при експлозија во југоисточна Турција

Еден турски војник е убиен, а четворица други се ранети денеска при експлозија на бомба во округот Мардин во југоисточна Турција, јави турската телевизија Си-Ен-Ен - Турк. 

Бомбата, која биле поставена во зграда во градот Нусајбин, биле активирана за време на операција на турската армија против бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК). 

Стотици припадници на силите за безбедност, бунтовници и цивили загинаа, откако ПКК во јули минатата година објави прекин на примирјето, кое траеше две и пол години. 

ПКК, која Турција, САД и ЕУ ја сметаат за терористичка организација, води долгогодишна борба за автономија на југоисточна Турција, каде мнозинствоот од жителите се Курди.