Ф1
16. January 2024 - 8:27

Тото Волф ги продолжи договорот со Мерцедес

Косопственикот и директор на Мерцедес, Тото Волф, објави денеска дека потпишал нов тригодишен договор со тимот од Формула 1.

Волф е во Мерцедес од јануари 2019 година, а ја продолжи соработката до крајот на 2026.

Мерцедес освои осум титули во конкуренција на конструктори од 2014 до 2021 година и заврши второпласиран, зад Ред Бул, во 2023.

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон, изминатата сезона заврши на третото место во конкуренција на возачи, но мерцедес славеше на само трка од 2021 година.

Новата сезона во Формула 1 стартува на 2 март со Големата награда на Бахреин.