Балкан
10. February 2019 - 21:04

Страотна ситуација во Романија, 99 лица починаа од грип

Бројот на починати од грип во Романија се искачи на 99, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје.

Како што пренесува Аѓерпрес, последната жртва е 73-годишна жена од округот Прахов, северно од Букурешт, која починала вчера.

Потврдено е дека таа имала вирус од типот АХ1пдм)9 и дека не била вакцинирана против грип.