Македонија
27. December 2016 - 13:59

Снег на планините и постудено

Повеќе врнежи од дожд и снег во западна Македонија и формирање снежна покривка на планините, најави за попладне Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Снег ќе има и на некои повисоки места, над 600 метри надморска височина.

Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија, врнежи од слаб снег веќе има на Попова Шапка и Македонски Брод.

Според УХМР, поради продор на многу студена воздушна маса од север во следните денови ќе преовладува променливо облачно, студено и ветровито време.

Утре и задутре ќе провејува слаб снег и ќе дува силен северен ветер, особено на планините, а кој повремено ќе биде со брзина од околу 100 километри на час. Дневната температура значително ќе опадне, а  најниска ќе биде во четврток и во петок кога на повеќе места ќе се задржи негативна.

Од петок следува постепено разведрување, за време на викендот времето ќе биде сончево, а за новогодишната ноќ ведро и многу студено со температури под минис 10 степени, информира УХМР.