Балкан
11. July 2015 - 14:11

Скандал на комеморацијата: Вучиќ погоден со камен во глава

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска околу 13 часот е нападнат со камен во глава во Поточари, во текот на комеморативниот собир по повод 20. годишнината од злострорството во Сребреница,

Разулавената маса врескаше: „Оди си дома четнику“ и „Алах екбер“.

Во нападот на српскиот премиер му се скршени очилата.

По официјалниот дел од комеморацијата, во моментот додека претставници на делегациите положувале лилјани на спомен одбележјето, премиерот Вучиќ е нападнат од толпата со разни предмети.

Во еден момент реисот ул улема на Исламската заедница на БиХ Хусеин Кавазовиќ ги повика присутните да останат достоинствени во својата болка,

Врз Вучиќ биле фрлани камења, патики, кал...јавија српските медиуми и еден од обезбедувањето се обидел да го заштити со чадор, но Вучиќ одбил.