Тенис
12. September 2016 - 13:23

Серена повеќе од 3 години на чело на ВТА листата

Конечно нова вест во светот на женскиот тенис. Неприкосновената Серена Вилијамс по цели 186 недели е симната од врвот во женскиот тенис. Подвигот го направи Анџелика Кербер со триумфот во Њујорк. 

Серена на врвот на женскиот тенис се враќаше 6 пати а последен пат тоа го направи по триумфот против Петра Квитова на турнирот во Доха во 2013 година и отогаш повеќе од 3 години го држеше врвот. 

Воедно таа е и највозрасната  тенисерка што некогаш била на чело на ВТА листата.