Македонија
3. October 2022 - 12:36

Се зголемува „огнената група“ која бара разрешување на Груби

Независниот пратеник Кастриот Реџепи се приклучи на „огнената група“ во ДУИ.

Новата дружба  тројцата функционери ја објавија доцна синоќа преку фотографија на Фејсбук на која се Меџити, Реџепи и Блерим Беџити. Под фотографијата тројцата заедно напишаа:

- Дали приклучувањето на Реџепи е најава дека „огнените“ целат на формирање на пратеничка група засега нема потврда.

Кастриот реџепи на јавноста и стана познат откако лани ги поремети сметките на опозицијата да го преземе мнозинството во собранието и да ја урне владата. По ова Реџепи беше исклучен од партијата БЕСА и промовираше проект во Собранието „Европа 21“ со цел обединување на прогресивните политички сили за задржување на европската перспектива на земјата.

Истакнатите членови на ДУИ, Меџити кој е актуелен пратеник на ДУИ и Беџети актуелен градоначалник на Сарај се потписници на писмото со кое бараат смена на Артан Груби и промени во партијата. И покрај писмото лидерот на партијата, Али Ахмети и вицепремиерот  Груби тврдеа дека раскол во ДУИ нема туку дека во тек се разговори внатре во партијата кои треба да го подигнат демократското ниво во ДУИ.