Фудбал
3. December 2019 - 11:35

Роналдо најдобар фудбалер во Италија

Некаде во исто време кога во Париз Лионел Меси шести пат во кариерата ја доби „Златната топка“, во Милано Кристијано Роналдо беше прогласен за најдобар играч во Серија А, во сезоната 2018/2019.
 
Италијанците им ги доделија наградите на најдобрите во минатата сезона, а покрај Роналдо, лауреати се и Самир Хандановиќ (најдобар голман), Ганпјеро Гасперини (најдобар тренер) и Аталанта (најдобар клуб). Џанлука Роки ја доби наградата за најдобар судија.
 
Избран е и идеалниот тим за минатата сезона, во формарција 4-3-3 тој изгледа вака:
 
Хандановиќ – Кансело, Кулибали, Кјелини, Коларов – Барела, Пјаниќ, Иличиќ – Роналдо, Кваљарела, Запата.