Ракомет
12. August 2016 - 11:12

Рио 2016: Словенија и „Вујо“ редат победи

Ракометарите на Словенија ја постигнаа третата победа на Игрите во Рио откако ноќеска ја совладаа Шведска, додека во дерби дуелот од А групата Хрватска беше подобра од Данска.
Со максимални три победи во групата А е олимпискиот шампион Франција.
 
Резултати од 3.коло:
А група: Тунис – Катар 25:25, Хрватска – Данска 27:24 и Франција – Аргентина 31:24.
Табела: Франција 6 бодови, Хрватска 4, Данска 4, Катар 3, Тунис 1, Аргентина 0.
Б група: Полска – Египет 33:25, Бразил – Германија 33:30 и Словенија – Шведска 29:24.
Табела: Словенија 6, Бразил 4, Германија 4, Полска 2, Египет 2, Шведска 0.
Денеска се играат натпреварите од 4.коло на женскиот ракометен турнир.