Живот
5. February 2016 - 18:42

Рафаел Шумахер прогласен за мртов

Италијанскиот актер Рафаел Шумахер, кој случајно се обесил за време на театарската изведба на сцената линчување е прогласен за клинички мртов.

Шумахер паднал во кома откако сцената со бесење во театарска претстава тргнала на лошо што резултирало со давење.

Рафаел Шумахер (27) глумел во претстава под име „Мираж“ (Фатаморгана) во Театарот Лукс во Пиза кога еден од гледачите забележал дека нешто не е во ред.

rafael-shumaher

Лекарите го прогласија за клинички мртов актерот кој е во кома од 30 јануари.

Отворена е истрага за мерки за безбедност  и заштита во театарот, јавува Би Би Си.

Состојбата на Шумахер стануваше се полошо од 21 јануари. Тој не реагирал на терапија и лекарите заклучиле дека се здобил со тешко и неповратно оштетување на мозокот.

По шестчасовната процедура со која се утврди клиничка смрт, болницата издаде соопштение во кој наведува дека семејството и обвинителството дале дозвола неговите органи да се донираат.