Македонија
3. August 2015 - 8:00

Променливо облачно со повремен дожд

Времето  во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремен дожд, кој во попладневните часови ќе биде пороен проследен со грмежи. Поизразена нестабилност ќе има во северните и југозападните делови, каде локално се очекува процесите да бидат поинтензивни со обилен пороен дожд (над 30л/м2), електрични празнења, засилен ветер и со услови за изолирана појава на град.

 Утринската температура во земјава ќе биде во интервалот од 15 до 22, а дневната од 28 до 35 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.  

Утринската температура ќе се спушти до 21,  а дневната  ќе достигне до  33 степени.

Во вторник ќе се задржи променливо облачно и нестабилно време со повремен дожд, кој во попладневните часови ќе  биде пороен проследен со грмежи. Во среда ќе има локална нестабилност, а потоа во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и суво.