Џет-Сет
19. July 2015 - 9:22

Премиерата на новиот Бонд „Spectre“ закажана за 26 октомври

Новиот филм за агентот Џејмс Бонд, „Spectre“ на режисерот Сем Мендес во кината во Велика Британија и во Ирска ќе се појави на 26 октомври, заедно со светската премиера истата вечер во Лондон.

- Првпат во историјата филмот ќе биде истовремено прикажан во кината ширум Велика Британија и Ирска, соопшти дистрибутерот „Сони Пикчрс“.

Улогата на агентот 007 ја толкува Дениел Крејг, а во филмот, меѓу другите, играат и Ендрју Скот, Наоми Харис, Моника Белучи и Ралф Фајанс.

Филмот во кината во САД ќе се појави на 6 ноември.

Последниот филм за Џејмс Бонд, „Skyfall“ од 2012 година, заработи 1.1 милијарди долари ширум светот.