Џет-Сет
16. July 2015 - 11:05

Премиeра на новата СФ-акција „Ант Мен“

 
Најновата научно-фантастична акција на Марвел Студиос и Дизни, филмот „Ант Мен“, во чија реализација на визуелните ефекти беше вклучена и македонската компанија  ФХ3Х, вечер премиерно ќе биде прикажан во Скопје.
 
Кристијан Даниловски, ко-сопственик и извршен продуцент во ФХ3Х, истакна дека овој проект го работеле во соработка со МПЦ Техноколор.
 
– Од првиот Ирон Ман 2 во 2010 година, ова е деветти Марвелов филм на кој сме работеле, и горди сме на континуитетот во квалитет наспроти динамичните промени во технологија и начин на работа во нашата индустрија во последните пет години, вели Даниловски.
 
Ант Мен или човекот-мравка, според најавите, е доказ за Марвеловата способност да внесат различност во креирањето суперхерои, дури и малку ексцентричност, и тоа без да потпаднат во шаблонот, и да ја зачуваат својата стабилност во базата на фанови.
 
Филмот кој изобилува со хумор, ја раскажува приказната за малиот крадец Скот Ланг (толкуван од Пол Руд) кој му помага на својот херој Др. Хенк Прим (Мајкл Даглас), со тоа што се согласува да го носи костумот на Ант-Мен и да се намали до големина на мравка за да изведе грабеж со кој ќе го спаси светот и човештвото.
 
Филмот премиерно ќе биде прикажан вечер во киното Синеплекс со почеток од 20 часот.