Македонија
19. March 2024 - 14:13

Потпишани барањата за екстрадиција на Шеваљ Муареми и Мухамед Чајани

Министерот за правда Кренар Лога ги потпиша барањата за екстрадиција на Шеваљ Муареми и Мухамед Чајани, информираат денеска од Министерството за правда.  

Како што појаснуваат од Министерството, барањата, откако ќе бидат преведени, ќе бидат проследени до Министерството за надворешни работи на натамошно постапување до Обединетите Арапски Емирати.

По Шеваљ Муареми, за кој постојат сомненија дека бил дел од меѓународна организирана криминална група осомничена за повеќе кривични дела, МВР распиша меѓународна потерница која беше објавена и на веб страницата на Министерството. 

Во јануари, годинава, беа поднесени кривични пријави против 16 лица кои се сомничат за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, убиства и обиди за убиства. Сите биле членови на меѓународна организирана криминална група, која ја предводел Муареми (46) од село Грчец.