Македонија
18. јуни 2022 - 12:02

Полицијата казни 290 возачи во текот на вчерашниот ден кои возеле пребрзо

Во текот на вчерашниот ден (17.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 290 возачи.

Од нив, 25 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа, 118 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 172 надвор од населено место.

За време на акциската контрола санкционирани биле и 107 други видови прекршоци. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта