Ф1
29. October 2023 - 9:28

Пол-позицијата во Мексико за Леклер

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата за трката во Формула 1 за Големата награда на Мексико.

Во квалификациите одржани синоќа доминацијата на Ферари ја потврди Карлос Сајнц.

Од првите 10 позиции ќе стартуваат:
1. Шарл Леклер (Ферари)
2. Карлос Саинс (Ферари)
3. Макс Ферстапен (Ред Бул)
4. Даниел Рикардо (Алфа Таури)
5. Серхио Перез (Ред Бул)
6. Луис Хамилтон (Мерцедес)
7. Оскар Пиасте (Мекларен)
8. Џорџ Расел (Мерцедес)
9. Валтери Ботас (Алфа Ромео)
10. Жоу Гуанју (Алфа Ромео).

Почетокот на главната трка е закажан за вечер во 21 часот по македонско време.