Џет-Сет
9. July 2015 - 15:20

Пол Макартни: „Мачеништвото“ на Ленон ме фрустрираше

Британскиот музичар и член на некогашната популарна група „Битлси“, Пол Макартни призна дека бил фрустриран со фактот дека Џон Ленон добил статус на „маченик“ откако беше убиен.

Во интервју на американското списание „Ескваер“, легендарниот музичар вели дека насилната смрт на Ленон многу тешко влијаела на него и другите членови на „Битлси“, како и врз нивната кариера.

- По распадот на бендот, прво Џорџ сними плоча, па Џон и јас, па Ринго. Бевме еднакви, вели Пол, додавајќи дека тоа се променило кога Марк Чепман пукаше во Ленон во 1980 година пред неговата згрда во Њујорк. - Кога Џон беше убиен стана маченик, како Џон Кенеди, истакна тој.

- Станав фрустриран затоа што луѓето почнаа да го поистветуваат Џон со „Битлси“, додава Макартни, напоменувајќи дека само една година порано сите четворица биле еднакви.

- Јас се уште уживам во пишување и во пеење. Што би правел? Околу мене секогаш гледам луѓе кои одат во пензија и веднаш ја фрлаат лажицата, наведе славниот музичар.