Фудбал
26. July 2020 - 11:32

Пандев и другарите немоќни против Интер

Фудбалерите на Интер забележаа победа во Џенова над истоимениот тим од 3.0 во 36 коло. Горан Пандев за Џенова играше од 70 минута.
 
Итер со триумфот над Џенова ја прескокна Аталанта на втората позиција на табелата во Серија А. и тоа е максимумот до кој што може да дојде сезонава. Јувентус утре против Сампдорија може да ја завери титулата.
 
На „Луиџи Ферарис“, Интер доминираше во првиот дел кога постигна еден гол, преку Лукаку во 34 минута.
 
Второто полувреме ѝ припадна на Џенова, во еден период фудбалерите на Давиде Никола силно притиснаа кон голот на Хандановиќ, а кога не успеаја да ја материјализираат таа иницијатива, Интер ги казни во финишот на мечот.
 
Алексис Санчез го реши прашањето на победникот во 83 минута. Чилеанецот го постигна четвртиот гол сезонава во Серија А, трет откако сезоната беше рестартирана.
 
Конечниот резултата го постави Лукаку во 93 минута со својот 23 гол оваа сезона.