Фудбал
22. February 2021 - 20:21

Од 17.март се враќа публиката на англиските стадиони

Британскиот премиер Борис Џонсон го објави новиот план со четири дела за излегување на Велика Британија од „локдаун“, со што 10.000 навивачи ќе можат да се вратат на фудбалските стадиони и другите спортски објекти од 17 мај.
 
Британија од 29 март ќе дозволи на своите жители да играат фудбал, голф и тенис, а за враќањето на навивачите ќе треба да се остварат цели со вакцинирањето, намалување на бројот на инфекции и варијации на вирусот.
 
На стартот на сезоната имаше по 2.000 и 4.000 фанови на одредени стадиони низ Англија, но по зголемувањето на позитивните случаи на КОВИД-19 и појавувањето на нови типови на вирусот, повторно се врати забраната.
 
Оваа одлука сигурно нема да ги израдува фудбалските фанови, бидејќи по 17 мај има само едно коло од Премиер лигата, последното!