Свет
25. September 2022 - 19:01

ОАЕ ќе ја снабдуваат Германија со течен гас и дизел

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Германија, за време на посетата на германскиот канцелар Олаф Шолц (Шолц) на Абу Даби, денеска потпишаа договор со кој се предвидува снабдување на Германија во 2022 и 2023 година со течен гас и дизел.    

Министерот за индустрија на ОАЕ, султан ал Џабер, го поздрави „новиот историски договор“ кој „го зајакнува растечкото енергетско партнерство меѓу ОАЕ и Германија“, за време на потпишувањето на договорот во присуство на Шолц, пренесоа медиумите. Шолц, кој се сретна со претседателот на ОАЕ Мухамед бин Зајед Ал-Нахјан, исто така присутен на потпишувањето, го поздрави договорот за „енергетска безбедност“.

Договорот предвидува извоз на течен природен гас во Германија на крајот на 2022 година, по што ќе следи испорака на дополнителни количини во 2023 година. Локалните медиуми јавија дека во септември имало директна испорака на дизел за Берлин и додаваат дека во 2023 година Германија ќе добива околу 250.000 тони дизел месечно, пренесува Бета. Шолц е на кратка турнеја низ земјите од Заливот.

Вчера беше во Саудиска Арабија, денеска е во ОАЕ и на крајот на денот ќе го посети Катар.