Фудбал
28. March 2023 - 19:57

Нови проблеми за Барселона овојпат од Англија

Поранешниот англиски премиерлигаш Болтон апелираше до ФИФА за можна измама од страна на Барселона при трансферот на Маркос Алонсо , пренесува Радио „Кадена Сер“. Дефанзивецот пристигна на Камп Ноу минатото лето од Челзи , а според официјалните информации станува збор за слободен трансфер.

Сепак, англискиот клуб смета дека Каталонците лажат и чекаат да добијат пари. Алонсо играше за Болтон како 19-годишник, а според правилата на ФИФА, секој клуб во кој играчот бил помеѓу 12-тиот и доцниот 19-ти роденден мора да земе процент од хонорарот за кој било од неговите идни трансфери.

 
Тоа лето Алонсо пристигна во Барса како слободен играч од Челзи, а на Стемфорд Бриџ од Блауграна замина Пјер-Емерик Обамејанг за 12 милиони евра. Барем според официјалните информации се работи за две различни трансакции кои немаат ништо заедничко.
 
Болтон, сепак, тврди дека најавената цена на Обамејанг од 12 милиони била под неговата пазарна вредност во тоа време, поради што се сомневаат дека во овој случај Алонсо бил дел од оваа зделка, но тоа намерно се криело. Ако ова е вистина, тогаш Барса мора да плати процент од сумата што ја вреднуваше Шпанецот во односниот договор.
 
За истото веќе се бори и аматерскиот шпански клуб Унион Адарве од Мадрид, чие училиште го посетувал и Маркос Алонсо како тинејџер. Во основа, тој започна во академијата на Реал Мадрид, а потоа отиде во Унион Адарве.